Zwalczanie Barszczu Sosnowskiego

Charakterystyka:

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najgroźniejszych roślin inwazyjnych w Polsce. Jest to roślina o rodowodzie baldaszkowatych. Osiąga od 3 – 7 metrów wysokości. Jest jedną z najgroźniejszych roślin inwazyjnych w Polsce. W pierwszym roku wytwarza tylko rozetę, łodyga i kwiaty pojawiają się dopiero w kolejnych latach.
Liście mają budowę trójdzielną lub pierzasto – dzielną, z 60 cm długości w górnej partii roślin zmniejszają się.
Łodyga jest sztywna i gruba, wewnątrz pusta. Znakiem rozpoznawczym rośliny, niezależnie od miejsca występowania, są charakterystyczne plamki u dołu.
Kwiatostan układa się w spory baldach, osiągający średnicę nawet 50 cm. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć aż 50 tysięcy kwiatów. Jedne owoc zawiera dwa nasionka, dzięki czemu ma podwójną szansę na zakiełkowanie w gruncie.

Zagrożenia:

Głównymi zagrożeniami wynikającym z obecności Barszczu Sosnowskiego są jego właściwości parząco – alergizujące. Kolosalny rozwój rośliny przyczynił się do ograniczenia bioróżnorodności rodzimych gatunków roślin. Stanowi bowiem zagrożenie zarówno dla ludzi i zwierząt jak i dla biosystemu. Ponadto roślina wymaga specjalistycznego podejścia do usunięcia jej, ponieważ jest niezwykle opornym gatunkiem – a czas usuwania ciągnie się nawet 5 lat.

Metody zwalczania Barszczu Sosnowskiego:

Zwalczanie tej inwazyjnej rośliny nie jest łatwe, dlatego potrzebni są wykwalifikowani użytkownicy środków ochrony roślin. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, usunięcie Barszczu staje się prawie niemożliwe. Roślina ze względu na bardzo rozwinięty system korzeniowy, wymaga odpowiedniego podejścia. Trudności sprawia też substancja toksyczna, która potrafi się przedostać nawet przez odzież ochronną, jeżeli jest ona wykonana z nieprofesjonalnych tkanin.
Firma ECO FUTURE jest jedną z nielicznych firm, świadczących usługi zwalczania Barszczu. Posiadamy bowiem doświadczenie w pracy z roślinami inwazyjnymi i odpowiednie szkolenia, które pozwalają nam stosować odpowiednie środki zwalczające roślinę w całości. Wycinanie rośliny nie przynosi żadnych efektów w perspektywie czasu, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie zintegrowanych metod wraz z monitoringiem. Zastosowanie nowoczesnych środków chemicznych, połączonych z wycinką i powtarzaniem zabiegów daje 100% efekty.
Dlatego, zapraszamy do współpracy przy zwalczaniu Barszczu Sosnowskiego.